Uwagi ZZA do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zakresu map potrzeb zdrowotnych z dn.27.11.2014 r.
- Szczegóły
- zgzza
- Kategoria: Aktualności
- Opublikowano: 12 grudzień 2014
- Utworzono: 12 grudzień 2014
- Odsłony: 6158
Związek Zawodowy Anestezjologów pozytywnie ocenia wprowadzenie map potrzeb zdrowotnych do polskiego systemu ochrony zdrowia.
Związek Zawodowy Anestezjologów aktywnie uczestniczy w posiedzeniach powołanej przez Ministra Zdrowia, Radzie ds. Anestezjologii i Intensywnej Terapii zajmującej się analizą potrzeb zdrowotnych w dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii...
Uwaga ogólna :
Uważamy, że kluczowym dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateliw stanach bezpośredniego zagrożenia życia jest zapewnienie równego dostępu do wysokiej, jakości świadczeń z dziedziny Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Wnioskujemy, żeby świadczenia z tego zakresu zostały w sposób szczególny ii priorytetowy ujęte w procesie tworzenia regionalnych i ogólnopolskiej map potrzeb zdrowotnych.
Uwagi szczegółowe:
Dotyczy zapisu:
• § 2. 1. Część regionalnej mapy potrzeb zdrowotnych dotycząca analizy demograficznej i epidemiologicznej zawiera dane na rok poprzedzający o dwa lata okres, dla których mapa jest sporządzana, i obejmuje:
5) analizę zgonów według przyczyn istotnych z punktu widzenia zdrowia publicznego w województwie i poszczególnych powiatach, na podstawie współczynnika rzeczywistego zgonów;
Komentarz:
Zapis, analiza zgonów według przyczyn istotnych z punktu widzenia zdrowia publicznego w województwie i poszczególnych powiatach jest bardzo nieprecyzyjny i pozwala w sposób dowolny dla każdego województwa dokonywać analizy innych przyczyn zgonów. Istnieje ryzyko, że w tym aspekcie mapy województw i powiatów będą nieporównywalne. W sposób istotny należy w nim uwzględnić zgony z powodów nagłych w szczególności urazów, zatruć oraz zgonów pooperacyjnych.
Propozycja zmian:
Należy wprowadzić dla całego kraju jednolity katalog przyczyn zgonów określony przez Ministra Zdrowia do zastosowania we wszystkich powiatach i województwach ze szczególnym uwzględnieniem zgonów z powodów nagłych.
Dotyczy zapisu:
• § 2.2. Część regionalnej mapy potrzeb zdrowotnych dotycząca analizy stanu i wykorzystania zasobów zawiera dane na rok poprzedzający o dwa lata okres, dla których mapa jest sporządzana, i obejmuje:
1) liczbę świadczeniodawców z podziałem na:
a) zakresy udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej,
b) liczbę i rodzaj oddziałów szpitalnych, jeżeli dotyczy;
Komentarz:
Zapis jest nieprecyzyjny, gdyż nie rozstrzyga czy dotyczy świadczeniodawców udzielających świadczeń finansowanych ze środków publicznych czy także świadczeniodawców udzielających świadczeń finansowanych ze środków prywatnych. Ponadto uważamy, że Oddziały Anestezjologii i Intensywnej Terapii należy potraktować priorytetowo ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa obywateli oraz konieczność zapewnienia stałej gotowości do udzielenia świadczeń.
Propozycja zmian:
Wprowadzić precyzyjny zapis, np. że dotyczy to świadczeniodawców realizujących świadczenia ze środków lub że dotyczy to wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz wyodrębnić jako punkt c w § 2.2.1 Odziały Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Analogiczne uwagi zgłaszamy do Ogólnopolskiej Mapy Potrzeb Zdrowotnych.
Dotyczy zapisu:
• § 3. 1. Część Ogólnopolskiej Mapy Potrzeb Zdrowotnych dotycząca analizy demograficznej i epidemiologicznej zawiera dane na rok poprzedzający o dwa lata okres, dla których mapa jest sporządzana, i obejmuje:
5) analizę zgonów według przyczyn istotnych z punktu widzenia zdrowia publicznego w Rzeczpospolitej Polskiej i poszczególnych województwach, na podstawie liczy zgonów w ujęciu bezwzględnym w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców;
Komentarz:
Zapis, analiza zgonów według przyczyn istotnych z punktu widzenia zdrowia publicznego w Rzeczpospolitej Polskiej i poszczególnych województwach jest bardzo nieprecyzyjny i pozwala w sposób dowolny dla każdego województwa dokonywać analizy innych przyczyn zgonów. Może to spowodować, że w tym aspekcie mapy województw będą nieporównywalne.
W sposób istotny należy uwzględnić zgony z powodów nagłych w szczególności urazów, zatruć oraz zgonów pooperacyjnych
Propozycja zmian:
Należy wprowadzić dla całego kraju jednolity katalog przyczyn zgonów określony przez Ministra Zdrowia do zastosowania we wszystkich województwach. W sposób istotny należy uwzględnić w nim zgony z powodów nagłych w szczególności urazów, zatruć oraz zgonów pooperacyjnych .
Dotyczy zapisu:
• § 3.2. Część Ogólnopolskiej Mapy Potrzeb Zdrowotnych dotycząca analizy stanu i wykorzystania zasobów zawiera dane na rok poprzedzający o dwa lata okres, dla których mapa jest sporządzana, i obejmuje:
1. liczbę świadczeniodawców z podziałem na:
a) zakresy udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej,
b) liczbę i rodzaj oddziałów szpitalnych, jeśli dotyczy;
Komentarz:
Zapis jest nieprecyzyjny gdyż nie rozstrzyga czy dotyczy świadczeniodawców udzielających świadczeń finansowanych ze środków publicznych czy także świadczeniodawców udzielających świadczeń finansowanych ze środków prywatnych. Ponadto uważamy , że Oddziały Anestezjologii i Intensywnej Terapii należy potraktować priorytetowo ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa obywateli oraz konieczność zapewnienia stałej gotowości do udzielenia świadczeń.
Propozycja zmian:
Wprowadzić precyzyjny zapis, np. że dotyczy to świadczeniodawców realizujących świadczenia ze środków lub że dotyczy to wszystkich podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz wyodrębnić jako punkt c w § 3.2.1 Odziały Anestezjologii i Intensywnej Terapii.