Ta strona używa ciasteczek (COOKIES). Pozostając na niej, zgadzasz się na politykę Cookies
[close]
PREV
NEXT

Związek Zawodowy Anestezjologów w przedstawionym projekcie rozporządzenia krytycznie ocenia wprowadzenie umiejętności o nazwie „bezpieczna sedacja w krótkich zabiegach” (kod umiejętności zawodowej - 003), którą będą mogli uzyskać lekarze posiadający tytuł specjalisty lub specjalisty II stopnia w dziedzinach: choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna, pediatria, gastroenterologia, chirurgia onkologiczna, urologia, chirurgia dziecięca, radiologia i diagnostyka obrazowa oraz pulmonologia.

Obecnie w Polsce zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii (Dz. U. z 2020 r. poz. 940, ze zm.) procedury medyczne w tym z zakresu  sedacji i analgezji mogą być wykonywane przez personel medyczny posiadający ściśle określone kompetencje z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii.

ZG ZZA uważa, że wprowadzenie możliwości wykonywania sedacji przez lekarzy innych specjalizacji niż specjalistów z dziedziny anestezjologii i intensywnej terapii obniży bezpieczeństwo zdrowotne poddawanych sedacji pacjentów w szczególności znacznie zwiększając ryzyko utraty zdrowia i życia.

Ponadto na podstawie map potrzeb zdrowotnych opracowanych przez Ministra Zdrowia wynika z analizy tak zwanych wskaźników wymienialności pokoleniowej, że do końca 2024 r. z systemu ochrony zdrowia ubędzie między innymi 2265 internistów, 712 chirurgów, 939 pediatrów natomiast przybędzie 352 specjalistów z dziedziny anestezjologii i intensywnej terapii.

Obecnie z powodu braków kadrowych w Polsce w wielu szpitalach zawiesza się działalność oddziałów internistycznych, chirurgicznych i pediatrycznych, dlatego ZG ZZA uważa, że z punktu polityki zdrowotnej państwa należy dla wymienionych specjalistów zapewnić optymalne warunki dla dalszej pracy w oddziałach szpitalnych.

Związek Zawodowy Anestezjologów uważa, że najprostszym rozwiązaniem zwiększenia dostępności pacjentów do ,,bezpiecznej sedacji w krótkich zabiegach” jest podniesienie przez Narodowy Fundusz Zdrowia wyceny tych procedur realizowanych obecnie przez specjalistów z dziedziny anestezjologii i intensywnej terapii.

W związku z powyższym, ZG ZZA  zwraca się o wykreślenie umiejętności o nazwie „bezpieczna sedacja w krótkich zabiegach” (kod umiejętności zawodowej - 003) wymienionej w projekcie rozporządzenia.

projekt rozporządzenia MZ w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów....

Dane Kontaktowe

tel./fax: (42) 676 08 43

Biuro: ul.Nawrot 114 pok.216, 90-029 Łódź

Nr konta bankowego: 15 2490 0005 0000 4530 7267 9293

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BIP www.biuletyn.abip.pl/zgzza

Login Form