Ta strona używa ciasteczek (COOKIES). Pozostając na niej, zgadzasz się na politykę Cookies
[close]
PREV
NEXT

Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów otrzymał od Delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Rzeszowie informację o wynikach kontroli „Funkcjonowanie szpitalnych oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii oraz bloków operacyjnych w województwie podkarpackim” (P/21/088).

Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że funkcjonowanie szpitalnych oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii a także bloków operacyjnych na terenie województwa podkarpackiego, nie zostało w pełni dostosowane do przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii (Dz. U. z 2020 r. poz. 940, ze zm).

Stwierdzone nieprawidłowości w szczególności dotyczyły:

•W OAiIT nie zapewniano zgodnej z wymogami stałej obecności specjalistów anestezjologii i intensywnej terapii. Lekarze pracujący w tych oddziałach, jednocześnie wykonywali znieczulenia w blokach operacyjnych a także pełnili dyżury medyczne w innych oddziałach.

•Stwierdzono liczne sytuacje, w których jeden lekarz w tym samym czasie, znieczulał dwóch pacjentów podczas zabiegów operacyjnych a także przypadki udzielania świadczeń przez lekarzy będących dopiero w trakcie specjalizacji lub z I stopniem specjalizacji, bez nadzoru specjalisty anestezjologii i intensywnej terapii.

•Sześć spośród ośmiu skontrolowanych szpitali nie spełniało obowiązujących wymagań dotyczących liczby łóżek w OAiIT a jeden szpital warunków określonych dla pomieszczeń w bloku operacyjnym.

•Lekarze anestezjolodzy pracowali w OAiIT oraz bloku operacyjnym nieprzerwanie nawet po kilka dni a w skrajnym przypadku praca ciągła trwała aż 12 dób. Działanie takie mogło stwarzać zagrożenie dla pacjentów, zdrowia samych lekarzy oraz negatywnie wpływać na jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych.

ZG ZZA uważa, że za organizację udzielania świadczeń w szczególności zapewnienie odpowiedniej liczby wykwalifikowanych lekarzy specjalistów z dziedziny anestezjologii i intensywnej terapii określonej w w/w rozporządzeniu odpowiadają kierownicy szpitali.

Należy jednak zaznaczyć, że lekarze anestezjolodzy mogą ponosić konsekwencje prawne w przypadku zdarzeń niepożądanych powstałych z powodu niestosowania standardów anestezjologicznych.

ZG ZZA mając na uwadze bezpieczeństwo pacjentów leczonych w oddziałach anestezjologii wielokrotnie zwracał się do lekarzy anestezjologów o konieczności przestrzegania zapisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii (Dz. U. z 2020 r. poz. 940, ze zm.).

Dane Kontaktowe

tel./fax: (42) 676 08 43

Biuro: ul.Nawrot 114 pok.216, 90-029 Łódź

Nr konta bankowego: 15 2490 0005 0000 4530 7267 9293

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BIP www.biuletyn.abip.pl/zgzza

Login Form