Ta strona używa ciasteczek (COOKIES). Pozostając na niej, zgadzasz się na politykę Cookies
[close]
PREV
NEXT

Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów na podstawie informacji uzyskanych od lekarzy anestezjologów oraz wystąpień publicznych dyrektorów szpitali odnotowuje przypadki ograniczania dostępności do świadczeń z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii.

Wprowadzenie z dniem 1 października 2017 roku nowego modelu rozliczania świadczeń opartego na ryczałcie szpitalnym, spowodowało ograniczanie przez wiele szpitali świadczeń wysoko-kosztownych i dotychczas finansowanych bezlimitowo przez NFZ jako świadczenia ratujące życie.

ZG ZZA odnotował między innymi przypadki transportu pacjentów w stanie zagrożenia życia wymagających leczenia w oddziałach intensywnej terapii poza teren województwa z powodu braku ,,wolnych łóżek” w oddziałach AiIT w danym województwie.

Ponadto dyrektorzy szpitali deklarują w ramach działań restrukturyzacyjnych likwidacje wielu łóżek szpitalnych w tym generujących ,,wysokie koszty” łóżek w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii.  

ZG ZZA wielokrotnie przedstawiał w procesie konsultacji społecznych ustawy o sieci szpitali stanowisko, że świadczenia z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii powinny być uwzględnione w wykazie świadczeń opieki zdrowotnej wymagających odrębnego sposobu finansowania określonego w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 czerwca 2017 roku w sprawie określenia sposobu ustalania wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania.

W związku z powyższym ZG ZZA zwraca się do przedstawicieli resortu zdrowia o przeanalizowanie możliwości bezlimitowego finansowania świadczeń w stanie zagrożenia życia leczonych w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii.

Dane Kontaktowe

tel./fax: (42) 676 08 43

Biuro: ul.Nawrot 114 pok.216, 90-029 Łódź

Nr konta bankowego: 15 2490 0005 0000 4530 7267 9293

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BIP www.biuletyn.abip.pl/zgzza

Login Form