Ta strona używa ciasteczek (COOKIES). Pozostając na niej, zgadzasz się na politykę Cookies
[close]
PREV
NEXT

Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów negatywnie opiniuje propozycje zmian podatkowych, w wyniku których nastąpi drastyczny spadek realnych wynagrodzeń polskich anestezjologów.

Wprowadzenie zaproponowanych w Polskim Ładzie zmian podatkowych spowoduje drastyczny kryzys kadrowy związany ze zmniejszeniem aktywności zawodowej lekarzy anestezjologów, co może spowodować ograniczenie lub nawet paraliż w funkcjonowaniu oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii, szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego.

Zdecydowana większość anestezjologów wykonuje swoją pracę w polskich szpitalach na podstawie umów cywilno-prawnych, które umożliwiają wykonywanie pracy w większym miesięcznie wymiarze czasowym niż umowy o pracę a także wprowadza możliwość wykonywania pracy przez lekarzy anestezjologów, którzy nabyli prawa emerytalne.

 

Wprowadzenie planowanych w Polskim Ładzie zmian podatkowych spowoduje wystąpienie następujących efektów:

• Masowe rezygnacje anestezjologów z wykonywania pracy w ramach umów cywilno-prawnych na rzecz umów o pracę, co znacznie zwiększy koszty polskich szpitali oraz ograniczy możliwość wykonywania pracy anestezjologów w godzinach nadliczbowych

• Ograniczenie zatrudnienia bądź wręcz rezygnacje z pracy wielu lekarzy anestezjologów, którzy nabyli prawa emerytalne spowodowane drastycznym spadkiem realnych wynagrodzeń 

• Zwiększoną presję lekarzy anestezjologów wywieraną na dyrektorów szpitali w celu utrzymania dotychczasowego realnego poziomu wynagrodzeń, co będzie skutkowało znaczącym wzrostem kosztów płac w polskich szpitalach 

• Zwiększoną emigracją polskich anestezjologów do krajów, w których poziom wynagrodzeń jest zdecydowanie wyższy i w których występuje stabilny system podatkowy 

Konsekwencją tych wszystkich zmian będzie zmniejszenie dostępności pacjentów do leczenia w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych, co w sposób oczywisty wpłynie zwłaszcza w trakcie pandemii na zmniejszenie bezpieczeństwa zdrowotnego państwa i narazi na utratę życia i zdrowia wielu obywateli. 

ZG ZZA ponadto uważa, że proponowane rozwiązania podatkowe są sprzeczne z zapowiedziami zwiększania wynagrodzeń personelu medycznego, które zostały zaprezentowane przez rząd w Krajowym Planie Odbudowy w kwietniu bieżącego roku.

Dane Kontaktowe

tel./fax: (42) 676 08 43

Biuro: ul.Nawrot 114 pok.216, 90-029 Łódź

Nr konta bankowego: 15 2490 0005 0000 4530 7267 9293

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BIP www.biuletyn.abip.pl/zgzza

Login Form