Ta strona używa ciasteczek (COOKIES). Pozostając na niej, zgadzasz się na politykę Cookies
[close]
PREV
NEXT

Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów wyraża zaniepokojenie wstrzymaniem przez Ministerstwo Zdrowia procesu legislacyjnego projektu Rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z dnia 1 czerwca 2017 r.

Projekt w/w rozporządzenia zakłada między innymi powstanie nowego świadczenia ,,porada anestezjologiczna” i określa warunki udzielania świadczeń w poradni anestezjologicznej.

ZG ZZA pozytywnie ocenia powyższy projekt ze względu na poprawę bezpieczeństwa pacjenta poprzez zmniejszenie ryzyka powikłań śródoperacyjnych i pooperacyjnych a także pozytywny wpływ na przestrzeganie praw pacjenta poprzez zwiększenie świadomości pacjenta, co do planowanego zabiegu oraz potencjalne skrócenie średniego czasu planowych hospitalizacji w oddziałach zabiegowych.

ZG ZZA otrzymuje informacje, że w wielu szpitalach po publikacji projektu rozporządzenia utworzono poradnie anestezjologiczne, które ze względu na opóźniony proces legislacyjny obecnie nie są finansowane ze środków publicznych i ich funkcjonowanie generuje koszty dla świadczeniodawców realizujących umowy w rodzaju leczenie szpitalne.

Ponadto w założeniach ustawy o sieci szpitali przewidywano, że dla każdy oddział szpitalny w ramach określonego profilu będzie musiał realizować świadczenia w ramach poradni specjalistycznej, co do chwili obecnej nie zostało spełnione także w stosunku do oddziałów pediatrii i chorób wewnętrznych.

ZG ZZA zwraca się do Pana Ministra z prośbą o udzielenie informacji, z jakich powodów projekt resortu zdrowia dotyczący utworzenia poradni anestezjologicznych w polskich szpitalach został wstrzymany.

Dane Kontaktowe

tel./fax: (42) 676 08 43

Biuro: ul.Nawrot 114 pok.216, 90-029 Łódź

Nr konta bankowego: 15 2490 0005 0000 4530 7267 9293

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BIP www.biuletyn.abip.pl/zgzza

Login Form