Ta strona używa ciasteczek (COOKIES). Pozostając na niej, zgadzasz się na politykę Cookies
[close]
PREV
NEXT

w sprawie  funkcjonowania oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii po wejściu w życie ustawy o sieci szpitali

ZG ZZA informuje, że w dniu 20 kwietnia 2017 roku w Karpaczu odbyło się spotkanie dyrektorów szpitali powiatowych z województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego z Wiceministrem Zdrowia  Piotrem Gryzą i Prezesem NFZ  Andrzejem Jacyną dotyczące zmian w systemie organizacji i finansowania szpitali po wprowadzeniu systemu podstawowego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (tzw. ,,sieci  szpitali”).

Wiceminister Piotr Gryza w trakcie spotkania  zapowiedział opublikowanie w najbliższym czasie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie w sprawie określenia szczegółowych kryteriów kwalifikacji świadczeniodawców do poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

W projekcie w/w  rozporządzenia planowane jest wprowadzenie tzw. profili uzupełniających poziomy zabezpieczenia.

Dla szpitali I poziomu (głównie powiatowych) profilami uzupełniającymi będą anestezjologia i intensywna terapia oraz oddział leczenia udarów mózgu. Oznacza to, że wszystkie obecnie oddziały anestezjologii i intensywnej terapii posiadające umowę z NFZ będą finansowane nadal w ramach ryczałtu szpitalnego.

Ponadto Prezes NFZ Andrzej Jacyna zapowiedział, że planowane jest wprowadzenie i finansowanie przyszpitalnych poradni anestezjologii i intensywnej terapii utworzonych przy oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii.

Prezes Andrzej Jacyna wyraził także pogląd, że świadczenia z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii są niedofinansowane i będzie wnioskował do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o dokonanie ustalania wysokości nowych taryf świadczeń.

Wiceminister Piotr Gryza podkreślił, że wszystkie szpitale, które będą zakwalifikowane do sieci szpitali i obecnie realizują umowę z NFZ w zakresie świadczeń z anestezjologii i intensywnej terapii będą ją nadal realizować po wejściu w życie planowanych zmian. 

ZG ZZA wielokrotnie kierował do Ministerstwa Zdrowia pisma, w których  przedstawiał obawy anestezjologów związane z potencjalną możliwością likwidacji wielu  oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii.

Przedstawione stanowisko Wiceministra Piotra Gryzy jest pierwszym wystąpieniem przedstawiciela resortu zdrowia w którym zapewnia, że nie jest planowane zmniejszenie obecnej liczby oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii.

ZG ZZA przypomina, że zgodnie z zapisami uchwalonej w dniu 23 marca 2017 roku przez Sejm ,,ustawy o sieci szpitali” wykaz szpitali wraz z oddziałami, które zostaną zakwalifikowane do sieci zostanie ogłoszony przez Dyrektorów Oddziałów Wojewódzkich NFZ do dnia 27 czerwca br. 

Dane Kontaktowe

tel./fax: (42) 676 08 43

Biuro: ul.Nawrot 114 pok.216, 90-029 Łódź

Nr konta bankowego: 15 2490 0005 0000 4530 7267 9293

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BIP www.biuletyn.abip.pl/zgzza

Login Form