Ta strona używa ciasteczek (COOKIES). Pozostając na niej, zgadzasz się na politykę Cookies
[close]
PREV
NEXT

Uwaga ogólna:

Opiniowany projekt jest kolejnym aktem prawnym przedstawianym przez Ministerstwo Zdrowia w tym roku, którego celem w ocenie ZG ZZA jest zmniejszenie wydatków publicznych  na ochronę zdrowia kosztem jakości udzielanych świadczeń i bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.

Uwagi szczegółowe:

  • Planowana w ustawie likwidacja 4 osobowych specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego w składzie z lekarzem systemu, w sposób oczywisty wpływa na obniżenie bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, a także w praktyce dezorganizuje sprawnie obecnie działający system ratownictwa przedszpitalnego w Polsce. Inną niekorzystną zmianą w systemie ochrony zdrowia wynikającą z w/w przepisu będzie zwiększenie kosztów i obciążenia często niewydolnych obecnie szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć (Art. 36 ust 1).
  • Wprowadzenie systemu e-konsultacji, który ma zastąpić brak lekarzy specjalistów w zespołach ratownictwa medycznego, bez uwzględnienia rodzaju zdarzenia i jego skali w ocenie ZG ZZA nie powinno być w ogóle rozpatrywane w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia pacjentów (Art. 36 ust 5).
  • ZG ZZA negatywnie ocenia także zapis dotyczący przepisów przejściowych na mocy których status lekarza systemu PRM uzyskują lekarze którzy ukończyli drugi rok szkolenia specjalizacyjnego z medycyny rodzinnej. W ocenie ZG ZZA obniża to w sposób istotny obecne kompetencje lekarzy systemu ratownictwa, dodatkowo jest to niezrozumiałe w stosunku do oczywistych braków kadrowych lekarzy rodzinnych udzielających świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (Art. 57 ust.1).
  • ZG ZZA wyraża stanowczy sprzeciw związany z planowanym rozszerzeniem kompetencji ratowników medycznych o uprawnienia w zakresie podawania leków zwiotczających pacjenta oraz intubacji w sytuacjach innych niż nagłe zatrzymanie krążenia. W ocenie ZG ZZA to rozwiązanie spowoduje w oczywisty sposób zwiększenie liczby zgonów pacjentów w okresie przedszpitalnym (Art. 41).
  • ZG ZZA wyraża stanowczy sprzeciw wobec przyznania ratownikom medycznym kompetencji w zakresie stwierdzania zgonu pacjenta, gdyż te kompetencje w chwili obecnej w sposób oczywisty posiadają wyłącznie osoby posiadające prawo wykonywania zawodu lekarza (Art. 2 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych).
  • ZG ZZA także negatywnie ocenia wprowadzenie obowiązku zatrudniania pracowników zespołów ratownictwa medycznego wyłącznie na podstawie umowy o pracę gdyż jest to niezgodne ze swobodą zawierania umów i budzi obawy, że wprowadzenie tego zapisu ma na celu faktyczne zmniejszenie wynagrodzeń pracowników ZRM.

Dane Kontaktowe

tel./fax: (42) 676 08 43

Biuro: ul.Nawrot 114 pok.216, 90-029 Łódź

Nr konta bankowego: 15 2490 0005 0000 4530 7267 9293

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BIP www.biuletyn.abip.pl/zgzza

Login Form