Ta strona używa ciasteczek (COOKIES). Pozostając na niej, zgadzasz się na politykę Cookies
[close]
PREV
NEXT

Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów w związku z przekazaniem do konsultacji społecznych w dniu 23 września 2016 roku założeń projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej zgłasza następujące uwagi :

Punkt 3 Potrzeba i cel uchwalenia ustawy

ZZA uważa, że podstawowa opieka zdrowotna jest istotnym elementem całego systemu ochrony, którego nie należy wydzielać spośród innych rodzajów świadczeń opieki zdrowotnej.

Wszystkie zmiany dotyczące organizacji i funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej powinny być uregulowane tak jak obecnie czyli na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

 

Punkt 6 Przewidywane skutki finansowe projektowanej ustawy i źródła ich pokrycia

Projekt założeń do ustawy zakłada, że obecny poziom finansowania POZ w wysokości 13,5% środków wydatkowanych przez NFZ na świadczenia opieki zdrowotnej wzrośnie w perspektywie 10 lat do 20% wydatków NFZ na świadczenia opieki zdrowotnej.

ZZA uważa, że procentowy wzrost nakładów na podstawową opiekę zdrowotną nastąpi kosztem innych rodzajów świadczeń w szczególności leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji leczniczej.

Wprowadzenie tego modelu wzrostu finansowania POZ spowoduje ograniczanie dostępu pacjentów do świadczeń specjalistycznych i pogorszenie sytuacji finansowej świadczeniodawców realizujących świadczenia inne niż w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna.

Część druga Finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej

Finansowanie przez NFZ obecnych świadczeń z rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna ma zostać zastąpione przez przekazania podstawowej opiece zdrowotnej środków na tak zwany budżet powierzony w ramach którego lekarze rodzinni będą finansować świadczenia udzielane przez lekarzy specjalistów.

ZZA uważa, że to rozwiązanie jest ma na celu ograniczenie dostępności pacjentów do leczenia specjalistycznego.

Obecnie lekarze specjaliści anestezjologii i intensywnej terapii w ramach umów zawartych z NFZ ze 185 poradniami leczenia bólu udzielają świadczeń pacjentom cierpiącym na silne i uporczywe dolegliwości bólowe. Zaprzestanie finansowania tych poradni w ramach bezpośrednich umów z NFZ może spowodować likwidacje tych poradni i w konsekwencji ograniczenia dostępu pacjentów to skutecznego leczenia przeciwbólowego co należy traktować jako działanie niehumanitarne.

Należy założyć także, że potencjalna likwidacja poradni leczenia bólu spowoduje wzrost liczby hospitalizacji pacjentów z powodu silnych dolegliwości bólowych obecnie leczonych w warunkach ambulatoryjnych co należy traktować jako działanie niegospodarne.

Dane Kontaktowe

tel./fax: (42) 676 08 43

Biuro: ul.Nawrot 114 pok.216, 90-029 Łódź

Nr konta bankowego: 15 2490 0005 0000 4530 7267 9293

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BIP www.biuletyn.abip.pl/zgzza

Login Form