Uwagi ZG ZZA do projektu z dn.23.09.2016 r. ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej
- Szczegóły
- zgzza
- Kategoria: Aktualności
- Opublikowano: 07 październik 2016
- Utworzono: 07 październik 2016
- Odsłony: 5029
Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów w związku z przekazaniem do konsultacji społecznych w dniu 23 września 2016 roku założeń projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej zgłasza następujące uwagi :
Punkt 3 Potrzeba i cel uchwalenia ustawy
ZZA uważa, że podstawowa opieka zdrowotna jest istotnym elementem całego systemu ochrony, którego nie należy wydzielać spośród innych rodzajów świadczeń opieki zdrowotnej.
Wszystkie zmiany dotyczące organizacji i funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej powinny być uregulowane tak jak obecnie czyli na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.
Punkt 6 Przewidywane skutki finansowe projektowanej ustawy i źródła ich pokrycia
Projekt założeń do ustawy zakłada, że obecny poziom finansowania POZ w wysokości 13,5% środków wydatkowanych przez NFZ na świadczenia opieki zdrowotnej wzrośnie w perspektywie 10 lat do 20% wydatków NFZ na świadczenia opieki zdrowotnej.
ZZA uważa, że procentowy wzrost nakładów na podstawową opiekę zdrowotną nastąpi kosztem innych rodzajów świadczeń w szczególności leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji leczniczej.
Wprowadzenie tego modelu wzrostu finansowania POZ spowoduje ograniczanie dostępu pacjentów do świadczeń specjalistycznych i pogorszenie sytuacji finansowej świadczeniodawców realizujących świadczenia inne niż w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna.
Część druga Finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej
Finansowanie przez NFZ obecnych świadczeń z rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna ma zostać zastąpione przez przekazania podstawowej opiece zdrowotnej środków na tak zwany budżet powierzony w ramach którego lekarze rodzinni będą finansować świadczenia udzielane przez lekarzy specjalistów.
ZZA uważa, że to rozwiązanie jest ma na celu ograniczenie dostępności pacjentów do leczenia specjalistycznego.
Obecnie lekarze specjaliści anestezjologii i intensywnej terapii w ramach umów zawartych z NFZ ze 185 poradniami leczenia bólu udzielają świadczeń pacjentom cierpiącym na silne i uporczywe dolegliwości bólowe. Zaprzestanie finansowania tych poradni w ramach bezpośrednich umów z NFZ może spowodować likwidacje tych poradni i w konsekwencji ograniczenia dostępu pacjentów to skutecznego leczenia przeciwbólowego co należy traktować jako działanie niehumanitarne.
Należy założyć także, że potencjalna likwidacja poradni leczenia bólu spowoduje wzrost liczby hospitalizacji pacjentów z powodu silnych dolegliwości bólowych obecnie leczonych w warunkach ambulatoryjnych co należy traktować jako działanie niegospodarne.