Związek Zawodowy Anestezjologów uważa za konieczne przeprowadzenie reformy szpitalnictwa w Polsce, jednak koncepcja oparta na kryteriach obejmujących wyłącznie wskaźniki ekonomiczne opisujące aktualną sytuację finansową szpitala nie pozwoli na osiągniecie zaplanowanych celów ustawy w szczególności optymalizacji jakości leczenia i poziomu bezpieczeństwa pacjenta.
W ocenie ZG ZZA głównym problemem ekonomicznym polskich szpitali jest nieadekwatna w stosunku do rosnących kosztów, wycena świadczeń finansowanych przez NFZ. Gwałtowny wzrost kosztów w systemie ochrony zdrowia spowodowany jest głównie wzrostem inflacji a także kosztami pracy, w tym związanymi ze zmianami podatkowymi wprowadzonymi w ramach tak zwanego Polskiego Ładu.
ZG ZZA wielokrotnie informował Ministra Zdrowia, że zmiany podatkowe obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. spowodują zwiększenie kosztów pracy przez pracodawców oraz zwiększenie kryzysu kadrowego spowodowanego niedoborem personelu medycznego.
W związku z powyższym uważamy za niewłaściwe wprowadzenie wyłącznie kryteriów ekonomicznych przy kategoryzacji szpitali, co może spowodować ograniczenie funkcjonowania wielu szpitali charakteryzujących się obecnie wysoką jakością udzielanych świadczeń i gwarantujących odpowiedni poziom bezpieczeństwa pacjenta.
Projekt ustawy wymaga wprowadzenia kryteriów jakościowych w celu przeprowadzenie kategoryzacji szpitali a także wprowadzenie nadzoru społecznego nad decyzjami projektowanej Agencji Restrukturyzacji Szpitali w celu zmniejszenia ryzyka decyzji wpływających na ograniczenie dostępności do świadczeń i zmniejszających bezpieczeństwo zdrowotne obywateli.
Uważamy, że projekt wymaga istotnych zmian, a prowadzony w tym kształcie nie uwzględnia interesów i potrzeb pacjentów.